Концепція кібермиру

Щороку 21 вересня міжнародна громадськість відмічає Міжнародний день миру. Заснувавши цей День, Генеральна Асамблея присвятила його зміцненню ідеалів миру як усередині держав та народів, так і між ними.

У 2012 році для Міжнародного дня світу запропонована тема "Стійкий мир заради стійкого майбутнього". Стійке майбутнє не представляється можливим без міцного миру. Стійкий мир повинен будуватися на основі стійкого розвитку.

У 2011 році вийшла у світ книга "У пошуках кібермиру" видана Міжнародним союзом електрозв'язку спільно зі Всесвітньою федерацією учених.

У ній пропонується широке розуміння кібермиру як основного принципу у створенні "універсального порядку в кіберпросторі":

"Важливими елементами миру та культури миру є не лише незастосування сили і просування практики ненасильства, але і загальний набір цінностей та моделей поведінки, міжнародний порядок і законність, позитивні, динамічні процеси участі та права людини... дотримання принципів свободи, справедливості, демократії, толерантності, солідарності, співпраці, плюралізму, культурної різноманітності, діалогу та взаєморозуміння, сприяння у врегулюванні конфліктів".

Всесвітня федерація учених у своїй "Декларації Ериче про принципи кіберстабільності та кібермиру" (2009) стверджує, що ІКТ можуть стати інструментом для здійснення благих справ або завдання шкоди, і тому також є інструментом побудови миру або створення конфліктів.

П'ять принципів кібермиру, сформульованих Генеральним секретарем МСЭ паном Хамадуном Турі, також включають ці основні цінності, визначаючи в той же час конкретні дії та зобов'язання, які забезпечать мир і стабільність в кіберпросторі. Ці принципи свідчать, що:

1. Кожен уряд повинен узяти на себе зобов'язання дати своєму народу доступ до засобів зв'язку.

2. Кожен уряд візьме на себе зобов'язання захищати своїх людей в кіберпросторі.

3. Кожна країна візьме на себе зобов'язання не укривати терористів/злочинців на своїх територіях.

4. Кожна країна повинна взяти на себе зобов'язання не застосовувати першою кібернапади по відношенню до інших країн.

5. Кожна країна повинна узяти на себе зобов'язання взаємодіяти з іншими країнами у рамках міжнародної співпраці для забезпечення миру в кіберпросторі.

У підсумковому документі Конференції Організації Об'єднаних Націй по стійкому розвитку під назвою "Майбутнє, якого ми хочемо", що відбулася в Ріо-де-Жанейро, Бразилія, 20-22 червня 2012 року, визнається, що активніша участь громадянського суспільства в стійкому розвитку залежить, зокрема, від розширення доступу до інформації; інформаційно-комунікаційні технології сприяють обміну інформацією між урядами і громадськістю; необхідно докладати зусиль для поліпшення доступу до інформаційно-комунікаційних технологій, особливо до широкосмугової мережі та послуг, і усунення розриву в розвитку цифрових технологій, визнаючи важливість міжнародної співпраці у зв'язку з цим.У доповіді ЮНЕСКО "Свобода з'єднань - свобода висловлювання думок: зміна нормативно-правової екології, що формує Інтернет" (2012) стверджується про необхідність прийняття на міжнародному рівні заходів, спрямованих на захист свободи інформації в глобальному масштабі на підставі концептуального підходу "екології свободи вираження".

У 1945 році в Преамбулі до Статуту ЮНЕСКО було проголошено, що "думки про війну виникають у людському розумі, тому у свідомості людей слід укорінювати ідею захисту миру". Там також говориться, що в цілях установлення міцного миру, що користується щирою підтримкою усіх народів, держави, що підписали справжній Статут, вірять в необхідність "надання усім людям повних і рівних можливостей для здобуття освіти, безперешкодних шукань об'єктивної істини та вільного обміну думками і знаннями".

Концепція "кібермиру" служить відправною точкою для досліджень і розробки міжнародно-правових основ для стійкого розвитку в цифрову епоху людства.

Час для кібермиру прийшов!